דגם הולילנד

דגם הולילנד
דגם של ירושלים ובית המקדש בימי בית שני דגם הולילנד
''מי שלא ראה בניין הורדוס לא ראה בניין נאה מימיו''
(תלמוד בבלי, בבא בתרא ד' ע''א)

''ירושלים-המפורסמת לאין שיעור בכל ערי המזרח''
(פליניוס הזקן)

שני ציטוטים אלו המתייחסים לבית המקדש ולירושלים, ממחישים את יופייה של העיר ירושלים בסוף תקופת הבית השני. את מראה פניה של העיר באותה תקופה מנסה דגם ''הולילנד'' להציג.

הדגם נבנה בשנים 1962-1966 בהנחייתו של פרופ' אבי יונה מגדולי חוקריה של ירושלים. בנייתו התבססה על מקורות כתובים כדוגמת כתבי יוסף בן מתתיהו, המשנה והתלמוד; על מקבילות בנייה מאותה תקופה במקומות אחרים; ועל ממצאים ארכיאולוגיים בירושלים עצמה. הדגם מנסה לשחזר את מראה פני ירושלים בשיא גודלה ותפארתה כפי שהיא הייתה בשנת 66 לספירה, ערב המרד הגדול ולפני החורבן. באותה תקופה השתרעה ירושלים מנחל קדרון במזרח ועד לאזור מגרש הרוסים של היום. הדגם עשוי בקנה מידה של 1:50 כלומר שני סנטימטרים בדגם, שווי ערך למטר אחד במציאות. היוזמה להקמת הדגם הייתה של הנס קורך בעליו לשעבר של מלון הולילנד, לזכר בנו שנפל במלחמת העצמאות, והוא נחנך בשנת 1966 בשטח מלון הולילנד שבבית וגן. עם חנוכתו התקבל הדגם בהתלהבות על ידי החוקרים והציבור הרחב (בייחוד לאור העובדה שבזמן חנוכתו, ירושלים העתיקה הייתה בשלטון ירדני) והוא הונצח אין ספור פעמים במשך השנים בסרטים ובתמונות. בשנת 2006 עבר הדגם למתחם מוזיאון ישראל בסמוך להיכל הספר.

גולת הכותרת של הדגם הוא שחזור מתחם בית המקדש אשר הורדוס פאר והרחיב, אולם כדאי להקדיש גם תשומת לב לחומות העיר השונות, לשוני בין העיר העליונה והתחתונה, ולהרבה מבנים נוספים, כדוגמת: מצודת האנטוניה, ארמון הורדוס, המגדלים שבמערב העיר, האצטדיון, וקבר דוד, עליהם גם מסופר במקורות הקדומים. למרות, שאין לקחת כל מבנה באתר כשחזור היסטורי מדויק, דגם זה הוא מכשיר מתודי ראשון במעלה ללימוד פני העיר באותה תקופה.


לעיון נוסף:
1) ג' ברקאי וא' שילר, סיור בירושלים של ימי בית שני בדגם שבמלון הולילנד, ירושלים 2001.

2) י' לוין, ירושלים בתפארתה: ירושלים בימי הבית שני, ירושלים 1998.

3) י' אריאל (הרב), בית המקדש בירושלים (אנציקלופדיה כרטא), ירושלים תשס''ה.


נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן צבי ללימודי ירושלים,2007.


רופין 11
א', ב', ד', ה' 10:00- 17:00; ג' 16:00-21:00; ו' וערב חג 10:00-14:00 ; שבת וחג 10:00-17:00;
02-6708811
9, 17, 24, א24
http://www.imj.org.il/heb
יש
הכניסה דרך שער מוזיאון ישראל. שעות הפתיחה מתרחבות בקיץ- יש לברר טלפונית, או באתר האינטרנט של המוזיאון.
דגם הולילנד דגם הולילנד דגם הולילנד
1-feb-2008 - עודכן בתאריך